نقد وبررسی تخصصی

آیفون 13 چه برتری هایی نسبت به نسل دوازده آیفون دارد؟

آیفون 13

یکی از شرکت هایی که در حوزه تولید گوشی های همراه و ابزارهای دیجیتال به خوبی عمل کرده و هر بار با وارد کردن یک مدل جذاب و فرای تصور، مانند آیفون 13، بازار گوشی های هوشمند را با شگفتی رو به کرده است، شرکت اپل است.

این شرکت که با مدیریت استیو جابز کار خود را شروع کرد، امروز توانسته به یکی از مطرح ترین و برترین شرکت های تولیدکننده گوشی تبدیل شود. البته اگر از حق نگذریم مدل هایی که توسط شرکت اپل وارد بازار میشود آنچنان توانسته اند توجه مخاطبان را به خود جلب کنند که با وجود بالا بودن قیمت آیفون 13، باز هم افراد بی شماری در سراسر دنیا به دنبال خرید مدل های جدیدی هستند که توسط این شرکت وارد بازار میشود.

همانطوری که اشاره کردیم جدیدترین سری گوشی هوشمند این شرکت، سری 13 آیفون است. ویژگی ها و مزیت هایی که این مدل با دیگر مدل های موجود در بازار دارد آن چنان برجسته و عالی به نظر میرسد که حیف است برای خرید این مدل گوشی اقدام خاصی صورت نگیرد.

وجود ویژگی های منحصر به فرد این گوشی ما را بر آن داشت تا به بررسی آیفون 13 گوشی بپردازیم و اطلاعات جامع و کاملی را در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه قصد خرید گوشی هوشمندی را دارید دست نگه داشته و ابتدا این متن را مطالعه کرده و سپس برای خرید اقدام نمایید.

آیفون 13

بررسی دوربین های سری 13آیفون

از زمانی که گوشی های همراه به دوربین مجهز شدند، هر روز مدل جدیدی به بازار آمد و نشان داد که میتوان همیشه منتظر یک گوشی دوربین دار با بالاترین کیفیت بود. یکی از نکات مثبتی که میتوان در مورد آیفون 13 اشاره داشت، دوربین هایی است که بر روی آن تعبیه شده است.

بسیاری از کاربران اعتقاد دارند که همیشه اپل در این حوزه بسیار متفاوت و عالی عمل کرده و گوشی هایی که وارد بازار کرده، از نظر دوربین و کیفیت عکس، یک سرو گردن بالاتر از بقیه رقبای خود هستند.

بسیاری بر این نکته اتفاق نظر دارند که در دوربین گوشی های متعلق به شرکت اپل هیچ نقطه ضعفی وجود نداشته و دیگر شرکت های فعال در حوزه تولید گوشی های هوشمند، همواره تمام سعی خود را به کار بسته اند تا بتوانند از نظر کیفیت، دوربین های این برند را پشت سر گذارند.

یکی از جذابیت هایی که در بررسی آیفون 13 مشاهده میشود حالت سینماتیک آن است. این قابلیت به کاربر کمک میکند تا بر روی سوژه ای که در نظر دارد فوکوس کند. این حالت در سری 13 آیفون، هم به صورت خودکار قابل انجام میباشد و هم با تکیه های بر توانایی هایی که موتور عصبی قابلیت تشخیص آن را دارد.

مورد بسیار جالبی که در مورد این آپشن میتوان ذکر کرد این است که وقتی شخص در حال ضبط ویدئو می باشد، آیفون قادر خواهد بود از دوربین بسیار عریض خود استفاده کرده و حرکت سوژه ها را به خوبی تشخیص دهد. یکی از دلایلی که باعث شده شرکت اپل این فناوری را در این سری رونمایی کند به پردازشگر قدرتمندی که در آن تعبیه کرده است، بر میگردد.

آیفون 13

در نسخه های قبلی آیفون، خبری از پردازشگرهای قوی نبود و به همین دلیل امکان اضافه کردن حالت سینماتیک نیز بر روی آنها نیز وجود نداشت. وجود قابلیت هایی مانند این، باعث شده قیمت آیفون 13 در بازار از بقیه مدل ها بیشتر باشد.

نکته بسیار جالبی که طراحان و تولیدکنندگان این مدل به آن نیز توجه کرده اند، در اختیار داشتن حالت سینماتیک هم بر روی دوربین جلویی است و هم بر روی دوربین پشتی. البته توجه داشته باشید که معمولا کیفیت دوربین اصلی سری های مختلف اپل از کیفیت سایر دوربین های تعبیه شده بر روی این مدل بیشتر است و خوب است به هنگام فیلمبرداری به این موضوع نیز توجه داشته باشید.

موضوع دیگری که باید در مورد حالت سینماتیک به آن توجه کرد این است که این ویژگی زمانی که گوشی در فضایی با نور کافی قرار دارد میتواند باعث شگفتی کاربر شود اما زمانی که میزان نور زیاد نباشد، نباید توقع بسیار زیادی از این خاصیت آیفون 13 داشته باشید و چه بسا ممکن است گاهی با برخی جلوه های عجیب و یا تاری فیلم مواجه شوید. البته همه چیز مسلما به این حالت باقی نخواهد مانند و میتوان انتظار داشت که این ویژگی در نسخه های بعدی آیفون بهبود پیدا کند.

گاهی اوقات شرایطی پیش خواهد آمد که فرد مجبور است در شب عکس برداری و یا فیلم برداری انجام دهد. نکته مثبتی که در حین بررسی آیفون 13 باید به آن اشاره کرد بهتر شدن عملکرد دوربین این سری در شب میباشد.

کاربرانی که با این مدل در شب عکسبرداری کرده اند از کیفیت عکس های حاصله بسیار ابراز رضایت کرده و میگویند که این ویژگی نسبت به مدل های قبلی شرکت اپل بهبود یافته و بهتر شده است.

به صورت خلاصه میتوانیم بگوییم که عملکرد دوربین این مدل در شب نسبت به عملکرد دوربین در مدل های قدیمی آیفون توانسته نظر مثبت مخاطبان را به خود جلب کرده و قادر است عکس هایی با کیفیت بالا در اختیار قرار دهد. این نیز از دیگر عواملی است که باعث شده قیمت آیفون 13 از دیگر مدل های آیفون بالاتر در نظر گرفته شود.

دوربین آیفون 13

بررسی عملکرد سخت افزاری آیفون 13

یکی از مهم ترین مواردی که در بررسی آیفون 13 باید در مورد آن اطلاعات جامع و کاملی در اختیار مخاطب قرار داده شود، بررسی سخت افزاری این سری است. از جمله نقاط قوت این مدل از نظر ویژگی های سخت افزاری، بالا بودن قدرت پردازش آن است.

زمانی که قصد دارید نرم افزارها و برنامه های متفاوتی را اجرا کنید به هیچ عنوان با کند شدن و کاهش سرعت رو به رو نشده و این یکی از موضوعاتی که در برخورد با این مدل شگفت زده تان خواهد کرد. تراشه ای که وظیفه پردازش را در این مدل به عهده گرفته یک تراشه A15 است و سرعت بالا و کم مصرف بودن دو مورد از مهم ترین ویژگی های بارز آن به شمار میرود.

حتی زمانی که میخواهید با این مدل به عکاسی و گرفتن عکس هایی بی نظیر و منحصر به فرد بپردازید، شگفتی شما افزایش پیدا خواهد کرد و این نیز یکی از تفاوت های عمده آیفون 13 با بقیه مدل های موجود در بازار است. این مدل توانسته به یک رقیب قدرتمند و توانا برای دیگر تولیدکنندگان گوشی همراه در حوزه پردازش تبدیل شود.

آیفون 13

 

برخی افرادی که این مدل بررسی آیفون 13 را با وسواس و دقت فراوان انجام داده اند، اعتقاد دارند که تراشه به کار برده شده در این مدل، حتما لازم نیست نسبت به تراشه هایی که در نسل های گذشته به کار برده میشده، برتری خاصی از خود نشان دهد. همین که یک تراشه در سال های بعدی بتواند عملکرد و قدرت بالایی از خود نشان دهد، خبر و اتفاق خوبی است که در این حوزه میتوان انتظار داشت.

در مورد تراشه به کار برده شده در آیفون 13 باید موضوعی را گوشزد کنیم. تراشه A15 در دو مدل استاندارد و پرو استفاده شده و این دو از نظر عملکرد تفاوت هایی را نشان میدهند. در تراشه به کار برده شده در مدل استاندارد پردازشگر گرافیکی از نوع 5 هسته ای است اما در مدل استاندارد و مینی، پردازشگر از نوع 4 هسته ای میباشد.

به طور قطع زمانی که پردازشگر از نوع 5 هسته ای است کاربر با سرعت بیشتری میتواند بازی های متفاوت را بر روی گوشی نصب کرده و همچنین ویدئو را با بازدهی بالاتری مورد ویرایش قرار دهد. این نیز یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث شده قیمت آیفون 13 از نسخه های پیشین آن بالاتر باشد.

موضوعی که در بررسی آیفون 13 باید به آن توجه شود این است که اطلاعات و ویژگی هایی که در مورد این مدل ذکر شده تنها بر اساس مشخصات سخت افزارهای به کار برده شده بر روی آن نیست و تمام ویژگی های آن به صورت عملی مورد ارزیابی قرار گرفته اند؛ بنابراین در مورد این ویژگی ها هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد.

نکته بسیار جالبی که در مورد سری 13 آیفون میتوان ذکر کرد آن است که حتی اگر عادت داشته باشید چند برنامه را به صورت همزمان بر روی گوشی باز کنید به هیچ عنوان با مشکل کندی سرعت رو به رو نخواهید شد و امکان ندارد این مدل برای شما کلافگی ایجاد کند.

آیفون 13

نمایشگر سری آیفون 13

موضوع دیگری که باعث شده قیمت آیفون 13 در مقایسه با مدل های قدیمی بالاتر باشد نمایشگر فوق العاده و منحصر به فرد آن است. نمایشگر و صفحه این گوشی 120 هرتزی است و تصور و نگاه شما را نسبت به صفحات نمایشگر گوشی های هوشمند با تغییر و تحولات زیادی مواجه خواهد کرد.

اگر میخواهید تصاویر، فیلم ها و بازی ها را با برترین و بهترین کیفیت مشاهده کنید، توصیه میکنیم برای خرید این مدل پیشقدم شده و از امکانات و مزیت های بی نظیری که در آن به کار برده شده است، نهایت استفاده را ببرید.

نه تنها 120هرتزی بودن نمایشگر آیفون 13 باعث شگفت زده شدن اغلب کاربران شده بلکه مجهز شدن آن به نمیاشگر پروموشن نیز میتواند کیفیت بی نظیری در مقابل چشمان بیننده به نمایش بگذارد. کارکردن با سری 13 آیفون،  با حضور این دو ویژگی و مزیت در صفحه نمایش به یکی از لذت بخش ترین کارهای روزانه شما تبدیل خواهد شد. انجام کارهایی مانند وبگردی، گشت و گذار در موتورهای جستجو، بازی کردن و غیره با این وجود این صفحه نمایش و مشخصات منحصر به فرد آن میتواند یک حس خوشایند و غیرقابل توصیف برای شما ایجاد کند.

موضوع دیگری که در بررسی صفحه نمایش آیفون 13 باید ذکر گردد این است که این مدل نمایشگر میتواند سرعت رفرش ریت را با سرعت حرکت دست ها به خوبی هماهنگ کرده و زمانی که در حال اسکرول کردن صفحات هستید حس کنید که همه چیز به اندازه کافی نرم و روان شده و حسی سراسر لذت و تعامل با این گوشی به شما دست خواهد داد.

آیفون 13

حتی انجام کارهای معمولی نیز با این مدل به یک امر لذت بخش و جذاب تبدیل شده و این دقیقا همان جایی است که میتوانید تفاوت این سری را با دیگر سری های آیفون به خوبی متوجه شوید و درک کنید که چرا قیمت آیفون 13 از دیگر نسخه های آن بالاتر است.

اگر میخواهید متوجه شوید که چرا آیفون نسخه 13 توانسته آوازه خوبی به دست آورد بهتر است نسخه 12 و نسخه 13 را در کنار هم قرار داده و سپس با هر دوی آنها به صورت همزمان کار کنید تا متوجه بی نظیر بودن نسخه 13 آیفون شوید. درست است که 120هرتزی بودن این نمایشگر مصرف برق بالایی را برای کاربر به دنبال خواهد داشت اما این موضوع باعث نمیشود که افراد دوست نداشته باشند یک حس لذتبخش را تجربه کنند.

نکته دیگری که باید در مورد بررسی آیفون 13 و صفحه نمایش این گوشی بدانید مجهز شدن آن به یک شیشه سرامیکی است. این شیشه در برابر ضربه و هر گونه خط و خش مقاومت بالایی از خود نشان داده و این نیز یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین مزیت ها به خصوص برای کسانی است که گوشی آنها همیشه در معرض خطر افتادن است.

در ضمن صفحه نمایش این مدل به پوشش اولفوبیک نیز مجهز شده و میزان انعکاس نور را کاهش میدهد. کسانی که نگران باقی ماندن جای اثر انگشت بر روی گوشی خود هستند، این مدل برای آنها بهترین به نظر می آید؛ زیرا همانطوری که اشاره کردیم این مدل به پوشش الفوبیک مجهز شده است. دلایل زیادی برای بالا بودن قیمت آیفون 13 در مقایسه با نسخه های قبلی آن ذکرکردیم که صفحه نمایش آن نیز یکی از این دلایل به شمار میرود.

آیفون 13

بررسی آیفون 13 و باتری

یکی از مواردی که باعث شده سری 13 آیفون نزد بسیاری از کاربران و مخاطبان به یک گوشی منحصر به فرد و جذاب تبدیل شود، باتری آن است. با توجه به ویژگی هایی مانند حالت سینماتیک بودن دوربین و 120 هرتزی بودن صحفه نمایشگر، باید یک باتری قدرتمند نیز در این مدل به کار برده شود تا مشکلی بر مشکلات کاربران افزوده نشود.

تا زمانی که آیفون 11 رونمایی نشده بود باتری یکی از شایع ترین مشکلات گوشی های آیفون بود اما زمانی که آیفون 11 به بازار آمد این شرکت ثابت کرد که تمام تلاش و خلاقیت خود را به کار می برد تا بتواند به بهترین شکل ممکن به نیازهای کاربر پاسخ دهد.

در سری 13 آیفون، حدود 10 تا 20 درصد به ظرفیت باتری افزوده شده و همین مورد باعث افزایش توانایی باتری و بهتر شدن وضعیت نگهداری شارژ در آن شده است.

البته نکته دیگری که در بررسی آیفون 13 و مشخصات باتری باید عنوان شود این است که پردازنده A15 این مدل نیز از توانایی فوق العاده برای کاهش مصرف انرژی برخوردار میباشد و به همین دلیل اتمام شارژ باتری کاربران را به هیچ وجه اذیت نکرده و باعث بالا رفتن درصد رضایت آنها شده است.

حتی زمانی که کاربر در تمام طول روز به گرفتن عکس و فیلم مشغول باشد باز هم این مدل میتواندن شارژ باتری را به مقدار قابل توجهی نگهداری کند.

برخی کاربران حرفه ای که در حوزه شناخت این مدل به خوبی فعالیت میکنند در طی یک روز، به دفعات شروع به گرفتن عکس های 4K کردند و در نهایت نیز مشاهده کردند که باتری این مدل قادر است 20 درصد از شارژ خود را به خوبی نگهداری کند و این نیز از جمله مزیت ها و برتری هایی است که آیفون 13 با نسخه های قدیمی آیفون دارد. بالا رفتن افزایش قدرت باتری این مدل نیز از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت آیفون 13 به شمار میرود.

آیفون 13

بررسی آیفون 13 و  مشخصات کمی

از دیگر مواردی که باید در بررسی آیفون 13 به آن اشاره شود ذکرمشخصات کمی این مدل از نظر ابعاد، وزن و غیره است. قیمت آیفون 13، به دلیل داشتن برخی ویژگی هایی که در ادامه توضیح خواهیم داد، از نسخه های قبلی آیفون بیشتر است.

طول این مدل 7 سانتی متر، ارتفاع آن حدود 14 سانتی متر و ضخامت آن نیز 0.7 سانتی متر است. این ابعاد و این سایز نشان میدهد که آیفون 13 بسیار گوش خوش دستی بوده و به هیچ وجه دستان کاربر از به دست گرفتن آن احساس خستگی نخواهد کرد.

مورد دیگری که در بررسی مشخصات کمی باید عنوان شود، وزن آن است. این مدل وزنی برابر 174 گرم دارد و به دلیل سبکی و وزن کم، بسیاری از کاربران نظر مثبت و مساعدی نسبت به آن پیدا کرده اند.

همان طوری که متوجه شده اید، این مدل مشخصات و ویژگی های یک گوشی ممتاز و برتر را دارا بوده و به کاربران کمک میکند تا لحظاتی جذاب و فوق العاده را با این مدل تجربه کنند. کم وزن بودن و ابعاد آن باعث شده که قیمت آیفون 13 از سایر نسخه های آیفون بالاتر باشد.

آیفون 13

جمع بندی

در این متن در مورد آیفون 13 صحبت کرده و از ویژگی ها و مشخصه های بارزی که دارد، نکاتی را در اختیار شما قرار دادیم. در این متن در مورد دوربین، مشخصات سخت افزاری، صفحه نمایش و غیره صحبت کردیم و گفتیم از آنجایی که این سری قابلیت های زیادی دارد، قیمت آیفون 13 در مقایسه با سایر نسخه های آیفون بالاتر میباشد.

2 نظر در “آیفون 13 چه برتری هایی نسبت به نسل دوازده آیفون دارد؟

 1. مهسا گفت:

  هیچی فرقی بین ۱۳ و۱۲ نیست فقط دوربین پایینی رو از پایین به سمت راست برده همین 😂😂😂

  1. سما گفت:

   والا منم 12 پرو مکس دارم هیچ تفاوتی با 13 نداره یک آیکون اضافه می‌کنند که مثلا با قیمت بالاتر بفروش رسانند
   12 و 13 هر دو یکسان هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *