مقالات, نقد وبررسی تخصصی, همه

کیفیت دوربین آیفون 14 چقدر از آیفون 13 بهتر است؟

کیفیت دوربین آیفون 14

یکی از سوال های متقاضیان و خریداران گوشی آیفون ۱۴ کیفیت دوربین آیفون 14 است که اهمیت فراوانی در خرید آن دارد. نسل جدید تلفن‌های هوشمند از نظر کیفیت دوربین نسبت به گذشته تغییرات بسیار زیادی داشته‌اند همین امر منجر شده که یکی از فاکتورهای اصلی برای خرید هر تلفن کیفیت دوربین آن باشد.

با بررسی دوربین می‌توانید انتظارات به‌جایی از آن داشته باشید و تصاویر ناب و درجه‌یکی به ثبت برسانید. در این مطلب قصد داریم ویژگ‌ های جدید، روش استفاده از حالات مختلف دوربین و آپشن‌های دوربین آیفون ۱۴ را مورد بررسی قرار دهیم. اگر صاحب یک آیفون ۱۴ هستید یا قصد دارید این تلفن را خریداری کنید با ما همراه باشید قطعا این اطلاعات برای شما کارآمد خواهد بود.

کیفیت دوربین آیفون 14

عکاسی قدرتمند تر آیفون 14 نسبت به آیفون 13

 یکی از تغییرات این آیفون 14 جدید، بهبود دوربین‌ها بوده، در واقع عنوانی که می‌توان به طراحی و کیفیت دوربین این گوشی داد «عکس‌های بهتر در هر شرایط نوری» است.

همین امر منجر شده افرادی که به ثبت تصاویر با گوشی علاقه‌مند هستند به خاطر مشخصات دوربین آیفون 14 به خرید این مدل آیفون ترغیب شوند. برای دستیابی به این هدف، دوربین اصلی جدید اکنون دارای یک سنسور پیکسل بزرگتر 1.9 میکرومتری با دیافراگم سریعتر در f/1.5 است.

از نظر تئوری در شرایط کم نور چه در عکس و چه در فیلم، بهبودی 49 درصدی حاصل می‌شود. 12 مگاپیکسل را حفظ می‌کند و اجازه عکسبرداری با فرمت RAW را نمی‌دهد، هر دو ویژگی برای Pro در نظر گرفته شده است. همین تغییرات نه‌چندان زیاد در کیفیت دوربین آیفون 14 تاثیر قابل‌توجهی داشته‌اند که در تصاویر ثبت شده به وضوح دیده می‌شود.

کیفیت دوربین آیفون 14

Photonic  در آیفون ۱۴

 شرکت آیفون سعی داشته است که تغییراتی نیز در مدل آیفون‌های جدید خود اعمال کند هر چند این تغییرات بسیار زیاد نیستند. امسال موتور Photonic به مشخصات دوربین آیفون ۱۴  اضافه شده است.

سیستمی که توسط آن مدیریت نور صحنه در سطح پیکسل بهبود می‌یابد و با آن عکس ها و کنتراست‌های بسیار واضح به دست می‌آیند، به‌خصوص در عکس‌های تا بزرگنمایی 2.5 برابر.

  جزئیات و تفاوت‌های ظریف عکس‌ها برجسته می‌شوند و در نتیجه عکس‌های دیدنی با تعادل رنگ و کنتراست عالی ایجاد می‌شوند. با در نظر گرفتن پردازش خود اپل در عکس‌ها، با روند واقعی‌تر در رنگ‌ها نسبت به اشباع بالا مواجه هستیم. اضافه کردن این آپشن در بهتر شدن کیفیت دوربین آیفون 14 به خوبی دیده می‌شود و ثبت تصاویر با آن را لذت بخش‌تر می‌کند.

کیفیت دوربین آیفون 14

تغییرات دوربین آیفون 14 نسبت به آیفون 13

آیفون 14 در بخش مشخصات دوربین آیفون 14 تغییراتی داشته است که به‌طور کلی توانسته‌اند کیفیت عکاسی و فیلمبرداری را بهبود ببخشند.

دوربین Ultra Wide Angle نسبت به آیفون 13 بسیار بهبود یافته است و پرسپکتیو را به صورت پویا اصلاح می‌کند و در برخی نقاط از تحمیل شدید صحنه جلوگیری می‌کند. این دوربین گاهی منجر به عکس‌برداری با اعوجاج در حاشیه، به خصوص در شرایط کم نور می‌شود.

عکس‌های پرسپکتیو و زاویه باز این بار بسیار دیدنی به نظر هم در شب و هم در روز به لطف تغییراتی مانند موتور فوتونیک می‌رسند. جزئیات، کنتراست و در نهایت جزئیات مهم عکاسی همچنان در عکس‌های با زاویه دید عریض وجود دارد. اگر این تصاویر حتی در برابر نور گرفته شوند باز نیز کیفیت دوربین آیفون 14 قابل قبول است.

برای مشاهده درستی زاویه فوق عریض نسبت به همان تصویر گرفته شده با دوربین اصلی، اگر عکسبرداری را با 1x انجام دهید به این نسخه می‌رسید که رنگ‌ها، تن‌ها و کنتراست ها عملاً یکسان هستند.

همچنین در این عکسبرداری حتی می‌توانید بافت‌های بهتری را ببینید. تفاوت بین سایه ها و هایلایت ها نیز بسیار واقعی، بدون پردازش مصنوعی یا مصنوعات است. کیفیت دوربین آیفون 14 با توجه به موارد ذکر شده می‌تواند کاربران را راضی نگه دارد.

کیفیت دوربین آیفون 14

ظرفیت موتور فوتونیک در کیفیت دوربین آیفون ۱۴

ظرفیت موتور فوتونیک نیز به دوربین TrueDepth جلو اضافه شده است، که برای اولین بار در این محدوده «غیر حرفه‌ای» پشتیبانی از فوکوس خودکار نیز به آن اضافه می‌شود.

به‌عنوان مثال به سلفی‌های گروهی اجازه می‌دهد در فوکوس ظاهر شوند، حتی اگر در فوکوس باشند. در فواصل مختلف قابلیت موتور فوتونیک جدید با Deep Fusion که اکنون تصویر را قبل از گرفتن آن تجزیه و تحلیل می‌کند برای شناسایی تضاد بین الگوهای نور و سایه در صحنه همراه است. این آپشن‌ها باعث ایجاد عکس در شرایط کم نور، اما با مناطق متضاد بسیار چشمگیر می‌شود و در کیفیت دوربین آیفون 14 نهایی تاثیر می‌گذارد.

 به لطف این قابلیت، عکس‌هایی با مناطق غیر یکنواخت از نظر نور با نتایج بسیار خوبی به چشم می‌خورند و پردازش تصویر توسط دستگاه بسیار نزدیک به واقعیت است.

این آپشن را می‌توان در بازی نور و سایه در یک نما مشاهده کرد که همچنان گرمای لامپ شب را که فضا را روشن کرده حفظ می‌کند. به علاوه همراه با سایه‌های بسیار تیره در جلو که به‌طور مصنوعی روشن نشده‌اند به خوبی کیفیت دوربین آیفون 14 را نشان می‌دهند.

کیفیت دوربین آیفون 14

کیفیت دوربین آیفون 14 در شب

 عکس‌های پیچیده حالت شب، مانند عکس‌هایی که بر روی آسمان شب تمرکز می‌کنند، تفاوت‌های ظریف و رنگ‌هایی را که در پیش‌زمینه می‌بینیم به خوبی ترسیم می‌کنند.

اگر در شب با این گوشی عکسبرداری کنید ممکن است که نوری غیر واقعی در عکس‌ها ببینید. در واقع این نور، کمی به نور روز شبیه است به نظر من، عکس گرفته شده از یک سوژه در شب بیش از حد روشن شده و ظاهری غیرواقعی می‌دهد. با این حال شرکت آیفون با اضافه کردن آپشن‌های جدید به مشخصات دوربین آیفون 14 سعی خود را کرد تا این مشکل کمتر دیده شود.

  حالت پرتره نیز با این بهبود در حالت شب بهبود یافته است و همچنین متوجه مدیریت بهتر تصویر و لبه‌های اجسام حتی در فواصل مختلف می‌شویم.

به عنوان مثال، یک عکس پرتره از یک درخت یشم در خیابانی با نور کم، وفاداری عالی به صحنه واقعی، کنتراست خوب بین رنگ‌های سیاه و رنگ‌های دیگر، و نمایه‌ای به خوبی ترسیم شده بین فواصل مختلف را نشان می‌دهد.‌ با توجه به شیوه طراحی دوربین این گوشی می‌توان گفت که کیفیت دوربین گوشی آیفون 14 به نسبت بالا بوده و تصاویر جذابی را با آن می‌توان ثبت کرد.

کیفیت دوربین آیفون 14

فیلمبرداری با دوربین آیفون 14

برای تکمیل عملکرد خوب دوربین‌های امسال، آیفون 14 دارای فیلمبرداری سینمایی 4K با سرعت 30 فریم بر ثانیه است. همچنین حالت اکشن Pro با وضوح 2.8K در 60 فریم بر ثانیه بوده تا بدون نیاز به عکسبرداری از هر گیمبال یا مشابهی استفاده کنید و فیلمبرداری بسیار پایداری داشته باشد.

در آیفون 14 حالتAction Mode کار می‌کند، همچنین تصویر صاف و با تمام جزئیات و ظرافت های بوده اگرچه در شرایط کم نور به خوبی آیفون 14 پرو کار نمی‌کند. این موارد در بهتر شدن کیفیت دوربین آیفون 14 تاثیر بسیار زیادی گذاشته‌اند و عملکرد دوربین را بهبود بخشیده‌اند.

کیفیت دوربین آیفون 14

آیفون 14 چند دوربین دارد؟

تعداد دوربین یکی از مشخصات دوربین آیفون 14 بوده که در  انتخاب آن برای خرید نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کند. در سطح عکاسی، آیفون 14 دو سنسور دارد. ما یک سنسور اصلی 12 مگاپیکسلی با لرزشگیر اپتیکال “Sensor Shift” و یک سنسور ثانویه 12 مگاپیکسلی دیگر برای زاویه باز داریم.

دیافراگم بازتر باعث می‌شود نور بیشتری از لنز به مدل‌های آیفون 14 عبور کند و کیفیت تصویر بهبود یافته را ارائه دهد. برای مقایسه، همه مدل های آیفون 13 دارای دوربین جلو با دیافراگم ƒ/2.2 هستند.

به‌طور کلی، می توان گفت که آیفون 14 پرو تصاویر بزرگتر و با وضوح بالاتر با جزئیات دقیق‌تر ارائه می‌دهد. بر همین مبنا کیفیت دوربین آیفون ۱۴ نسبت به دیگر مدل‌های آیفون بسیار بهتر است.

کیفیت دوربین آیفون 14

کیفیت دوربین آیفون ۱۴ بابت چه تغییراتی است؟

در ساخت و طراحی آیفون 14 و آیفون 14 پلاس استاندارد جدیدی را برای ضبط عکس و فیلم تنظیم کرده‌اند. به‌عبارتی شرکت آیفون سعی کرده تا در مشخصات دوربین آیفون 14 تغییرات موثری را ایجاد کند و در این زمینه توانسته خوب عمل کند.

دوربین جدید 12 مگاپیکسلی با زاویه باز، دارای سنسور بزرگتر و پیکسل‌های بزرگتر است. دوربین جلو TrueDepth جدید، دوربین فوق عریض، که به شما امکان می‌دهد عناصر بیشتری را در یک صحنه ثبت کنید.

کیفیت دوربین آیفون 14

نحوه تغییر کیفیت ویدیو در برنامه دوربین آیفون iOS 14

   نسخه جدید iOS 14، اپل برخی از نوآوری‌ها را در برنامه دوربین استوک ارائه می‌دهد که در کیفیت دوربین آیفون 14 نقش قابل‌توجهی داشته است. قبل از این آپدیت، کاربران آیفون و آیپد برای تنظیم وضوح تصویر و نرخ فریم باید وارد اپلیکیشن تنظیمات دستگاه می شده‌اند.

اما این امر با iOS 14 تغییر کرد و تغییراتی در این قسمت از گوشی آیفون انجام شده است. بنابراین، چگونه می‌توان کیفیت ویدیو را در برنامه دوربین در آیفون و آیپد در حال اجرا در iOS 14 تغییر داد؟

با iOS 14 می‌توانید بدون نیاز به وارد شدن به برنامه تنظیمات، رزولوشن ویدیو و نرخ فریم در ثانیه را فورا تنظیم کنید. بسیاری از کاربران با این قابلیت توانسته‌اند ویدیوهای بهتری را به ثبت برسانند و از این قابلیت دوربین آیفون 14 هیجان زده شده‌اند.

 مراحل تغییر کیفیت ویدیو در برنامه دوربین در آیفون و آیپد

نیاز بوده که حتما برای تغییر در کیفیت دوربین آیفون 14 این عمل را انجام دهید و می‌توان گفت که بسیار سریع و راحت صورت می‌گیرد. برای این کار باید مستقیماً از اپلیکیشن دوربین به بخش فیلمبرداری بروید. سپس با انجام مراحل زیر می‌توانید کیفیت فیلم را تغییر دهید.

  • ابتدا وارد اپلیکیشن دوربین دستگاه خود شوید. از منوی روی گزینه ویدیو کلیک کنید.
  • هنگامی که به حالت فیلمبرداری تغییر می‌کنید، وضوح فیلم و نرخ فریم ویدیو در بخشی در گوشه بالای صفحه نمایش داده می‌شود.
  • اگر کیفیت ویدیو روی 1080p در تنظیمات > دوربین تنظیم شده است، می‌توانید روی وضوح در رابط برنامه دوربین ضربه بزنید تا بین HD (1080p) و 4K جابه‌جا شوید.
  • اگر در تنظیمات روی 720p تنظیم شده باشد، وقتی روی گزینه ضربه بزنید، بین 720p و 4K جابجا می‌شود.
  • هنگام عکاسی با وضوح 4K، می‌توانید بخش نرخ فریم در بالا را نیز لمس کنید تا بین گزینه‌های 24، 30 و 60 فریم بر ثانیه جابه‌جا شوید و تغییراتی ایجاد کنید.
  • اگر با فرمت HD (1080p) عکاسی می‌کنید، می توانید بین 30 تا 60 فریم در ثانیه انتخاب کنید، در حالی که تنها 30 فریم در ثانیه برای فیلمبرداری 720p مجاز است.

 به همین راحتی می‌توان کیفیت فیلمبرداری را در اپلیکیشن دوربین آیفون تغییر داد‌. امکان ایجاد چنین تغییراتی در حالت فیلمبرداری در برنامه دوربین قبلا فقط در مدل‌های آیفون 11 و آیفون 11 پرو وجود داشت. با این حال اپل با iOS 14 این قابلیت را برای تمامی مدل‌های آیفون در دسترس قرار داده است. با اعمال این تغییرات و افزایش کیفیت دوربین آیفون 14 تصاویر و ویدیوهای ناب و خلاقانه‌ای را به ثبت برسانید.

کیفیت دوربین آیفون 14

چه هزینه ای برای خرید آیفون 14 باید پرداخت کنیم؟

علاقه‌مندان به دلیل کیفیت دوربین آیفون ۱۴ علاقه بسیار زیادی به خرید آن دارند و می‌توان گفت که  دوربین این گوشی یکی از عوامل مهم خرید آن به‌حساب می‌آید.

عوامل بسیار زیادی در قیمت نهایی این گوشی هوشمند تأثیرگذار هستند بر همین مبنا امکان بیان دقیق قیمت وجود نخواهد داشت. افرادی که تمایل به خرید دارند ابتدا باید تمام این عوامل را مدنظر گرفته و سپس اقدام به خرید کنند.

 از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار در قیمت می‌توان به نوسانات ارز اشاره کرد که بر قیمت تمامی محصولات تاثیر قابل‌توجهی دارد. البته مرکز عرضه‌کننده این محصول نیز در هزینه نهایی تهیه آن دخیل است بهتر بوده تا حد امکان این گوشی را از مراکز معتبر و اصلی فروش تهیه کنید تا هزینه کمتری را برای خرید آن بپردازید. اما قبل از خرید ابتدا مشخصات دوربین آیفون 14 را به‌طور کامل مطالعه کرده و از آن آگاهی پیدا کنید.

کیفیت دوربین آیفون 14

کلام آخر

در این مطلب به بررسی مشخصات دوربین آیفون ۱۴ پرداختیم، این دوربین این امکان را برای شما فراهم کند که تصاویر بی‌نقصی را ثبت کنید. حالات مختلف آپشن‌های متنوع دوربین این گوشی نیز به قدرت آن چندین برابر افزوده است.

این حالات امکان ثبت تصاویر و گرفتن فیلم را با بهترین کیفیت در موقعیت‌های مختلف برای کاربران ممکن کرده است. همین موارد سبب شده این گوشی هوشمند به یکی از تلفن‌های محبوب و شناخته شده در زمینه عکاسی و فیلمبرداری تبدیل شود.

افرادی که به عکاسی علاقه‌مند هستند با خریداری این تلفن می‌توانند بهتر به ثبت تصاویر بپردازند. این گوشی حتی در ثبت ویدیوهای کوتاه و منتشر کردن در شبکه‌های اجتماعی نیز عملکرد بی‌نظیری دارد. از حالات مختلف این گوشی نهایت استفاده را ببرید و عکس و ویدئوهای ماندگاری را خلق کنید.

یک نظر در “کیفیت دوربین آیفون 14 چقدر از آیفون 13 بهتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *