مقالات, نقد وبررسی تخصصی

اندروید 14 چه چیزی برای گفتن دارد؟ قابلیت هایی که نمیدانید!

اندروید 14

در 14 ژوئن 2023، گوگل اندروید 14 بتا 3.1 را منتشر کرد که نقطه عطفی دیگر در راه انتشار نسخه نهایی اندروید 14 در اواخر سال جاری بود. دارندگان پیکسل می‌توانند امروز با استفاده از راهنمای نصب اندروید 14، این پیش‌نمایش را روی گوشی‌های خود نصب کنند.

 اگرچه کسانی که گوشی‌هایی از برندهای دیگر دارند باید منتظر انتشار اندروید 14 مخصوص OEM باشند. با این حال، این پیش‌نمایش‌های اولیه همچنین به ما ایده خوبی از آنچه در مورد ویژگی‌ها و ترفندها انتظار داریم، می‌دهد.

بیایید نگاهی به ویژگی‌های جدید اندروید 14 بیندازیم و بهترین تغییرات و ویژگی‌های اندروید 14 را که تاکنون تایید شده اند، بررسی کنیم.

تاریخ انتشار اندروید 14

اندروید 14، نام و تاریخ انتشار

قبل از اندروید 10، گوگل نسخه های اندرویدی خود را به نام شیرینی ها نامگذاری می کرد. این شامل اندروید 7 نوقا، اندروید 8 اوریو و اندروید 9 پای بود. امروزه گوگل فقط به شماره نسخه پایبند است، بنابراین اندروید 14 به سادگی با نام اندروید 14 شناخته می شود. با این حال، گوگل همچنان از نام دسرها به صورت فرعی استفاده می کند و مشخص می شود که اندروید 14 کیک وارونه نامیده می شود.

در مورد تاریخ انتشار نهایی اندروید 14، هنوز هیچ خبری رسمی، خارج از برنامه آزمایشی اندروید 14 وجود ندارد. با این حال، اندروید 14 در ماه ژوئن به پایداری پلتفرم رسید و گوگل به توسعه دهندگان گفت که از آن زمان «چند هفته» فرصت دارند تا برنامه های خود را قبل از انتشار نهایی آزمایش کنند.

با نگاهی به نسخه‌های قبلی، اندروید 13 در آگوست 2022، اندروید 12 در اکتبر 2021 و اندروید 11 در سپتامبر 2020 منتشر شد. بنابراین به جرات می‌توان گفت که OEM ها معمولا کمی بیشتر طول می کشد تا نسخه های جدید اندروید را منتشر کنند، اما شرکت هایی مانند سامسونگ و شیائومی باید ابتدا آن را با پوسته های نرم افزاری خود سفارشی کنند.

اندروید 14

تغییرات و ویژگی‌ های اندروید 14 در دسترسی

گوگل در طول سال ها کار خوبی را در زمینه پیاده سازی ویژگی های دسترسی انجام داده است. اندروید 13 حالت خواندن جدیدی را برای کاربران کم بینا، پشتیبانی از صفحه نمایش بریل بومی و توضیحات صوتی معرفی کرد. در همین حال، اندروید 12 بزرگنمایی صفحه نمایش بهبود یافته و توانایی کنترل صفحه نمایش خود را با حرکات صورت ارائه کرد.

فونت های بزرگتر از قابلیت های جدید اندروید 14

اندروید برای سال‌ها از فونت‌های بزرگ پشتیبانی می‌کند، اما اگر بزرگ‌ترین گزینه برای شما به اندازه کافی بزرگ نباشد، چه؟ خوب، شما خوش شانس هستید، زیرا یکی از بزرگترین تغییرات و ویژگی‌های اندروید 14 (به معنای واقعی کلمه) اندازه فونت بزرگتر است.

گوگل به طور خاص اشاره می کند که کاربران اکنون می توانند اندازه فونت را تا 200 درصد در اندروید 14 تغییر دهند که در مقابل اندروید 13 در پیکسل ها 130 درصد بالاتر بود.

جالب اینجاست که این شرکت می‌گوید از مقیاس‌بندی فونت غیرخطی نیز استفاده می‌کند تا متنی که از قبل بزرگ است، افزایش اندازه بیشتری را مشاهده نکند. به عنوان مثال، عنوان ممکن است افزایش اندازه نداشته باشد، اما متن کوچکتر زیر عنوان ممکن است بزرگتر شود.

فونت های بزرگ در اندروید 13

اعلان چشمک زن از قابلیت های جدید اندروید 14

اگر کم شنوایی دارید، تغییرات و ویژگی‌های اندروید 14 به شما این امکان را می دهد که با استفاده از روشن شدن فلاش دوربین و نمایشگر ، اعلان ها را ببینید. می توانید این تنظیمات را در بخش Accessibility تغییر دهید. انتخاب شما این است که فلاش دوربین، فلاش نمایشگر یا هر دو را همزمان داشته باشید. با فلاش نمایشگر هم می توانید رنگ فلاش را انتخاب کنید که امکان خوبی است.

با این حال، نمی‌توانید نحوه رخ دادن فلاش‌ها (پالس، فلاش، موج، و غیره) را تغییر دهید و نمی‌توانید سفارشی‌سازی‌های هر برنامه را ایجاد کنید. این ویژگی یا “روشن” یا “خاموش” است

بهبودهای مرتبط با زبان

اندروید 14 ترفندهای مربوط به زبان را ارائه می‌کند که با پشتیبانی بهتر از زبان‌های جنسیتی (مانند فرانسوی و آلمانی) از طریق Grammatical Inflection API شروع می‌شود.

یکی دیگر از تغییرات و ویژگی‌های اندروید 14 مرتبط با زبان این است که توسعه‌دهندگان اکنون می‌توانند از کنترل‌های زبانی دقیق‌تر برای هر برنامه استفاده کنند. این کنترل‌ها اکنون به توسعه‌دهندگان برنامه این امکان را می‌دهند که فهرست زبان را در هر منطقه سفارشی کنند.

اندروید 14

ترجیحات منطقه ای از قابلیت های جدید اندروید 14

اگر اروپایی هستید که در ایالات متحده زندگی می کنید، ممکن است بخواهید از اندازه گیری ها، تقویم ها و سیستم های دیگر به سبک یورو استفاده کنید. با اندروید 14 این امکان وجود خواهد داشت. برای مثال، می‌توانید واحدهای دما را درجه سانتیگراد بگذارید و اولین روز هفته را دوشنبه بگذارید.

ویژگی های اندروید 14

تغییرات و ویژگی‌های اندروید 14 در باتری

اندروید 14 تغییرات مختلفی را در تلاش برای بهبود عمر باتری به ارمغان می آورد. شما نباید انتظار چیز عظیمی مانند حالت Doze در اندروید مارشمالو یا صرفه جویی شدید باتری را داشته باشید، اما این تغییرات و ویژگی‌های اندروید 14 همچنان باید صرفه جویی زیادی را به همراه داشته باشد.

برای شروع، گوگل دو API اندروید (سرویس‌های پیش‌زمینه و زمان‌بندی کار) را با هدف بهبود کارایی برای کارهایی مانند فعالیت‌های پس‌زمینه و دانلود فایل‌های حجیم تغییر می‌دهد.

گوگل در مورد تغییرات و ویژگی‌های اندروید 14 مربوط به دانلود/آپلود فایل‌ها می‌گوید: «کار انتقال داده‌ای که توسط کاربر آغاز می‌شود، مدیریت دانلودها و بارگذاری‌های آغاز شده توسط کاربر را آسان‌تر می‌کند، به‌ویژه زمانی که به محدودیت‌هایی مانند دانلود فقط از طریق Wi-Fi نیاز دارند».

تمرکز عمر باتری به اینجا ختم نمی شود، زیرا اندروید 14 همچنین سیستم پخش پلتفرم داخلی را برای کارایی بهتر بهبود می بخشد.

قابلیت های جدید اندروید 14 برای آلارم

Google در حال اجرای یک مجوز «زمان‌بندی دقیق زنگ هشدار» است که از همه برنامه‌های تازه نصب‌شده که ساعت یا تقویم نیستند، می‌خواهد این مجوز را از کاربران درخواست کنند. این شرکت با بیان اینکه عملکرد دقیق هشدار می‌تواند عمر باتری و سایر منابع را تحت تأثیر قرار دهد، این افزوده را توضیح داد.

بازگشت یک آمار آشنا

یکی از ویژگی‌های بازگشتی که از دیدن آن خوشحالیم، ویژگی «زمان صفحه از آخرین شارژ کامل» است. این گزینه پس از اینکه در اندروید 12 پنهان شد، در منوی تنظیمات باتری بازگشته است. اگر می خواهید ایده دقیق تری در مورد مدت زمان ماندگاری گوشی خود داشته باشید، بازگشت این گزینه مفید است.

آمار اسکرین اندروید 11

تغییرات و ویژگی‌های اندروید 14 در حریم خصوصی

اندروید 14 در مقایسه با نسخه‌های قبلی دارای ویژگی‌های مرتبط با حریم خصوصی و امنیت نیست. اما ما هنوز یک تغییر اساسی داریم که می تواند جنجال های زیادی را به همراه داشته باشد.

خداحافظی با نصب برنامه های فوق قدیمی

یکی از بزرگترین تفاوت های اندروید 14 با اندروید 13 این است که به روزرسانی جدید اکنون نصب برنامه های قدیمی اندروید را مسدود می کند. گوگل می گوید این تغییر به طور خاص برنامه های ساخته شده برای API های Android 5.1 Lollipop و قدیمی تر را هدف قرار می دهد.

این یک تغییر بسیار بزرگ است، با استدلال غول جستجو مبنی بر اینکه بدافزار اغلب سطوح API قدیمی‌تری را هدف قرار می‌دهد که از امنیت مدرن‌تر و حفاظت از حریم خصوصی استفاده نمی‌کنند.

این تغییرات و ویژگی‌های اندروید 14 به این معنی است که بسیاری از برنامه‌های باقی مانده (مانند بازی‌های قدیمی و برنامه‌های خاص) روی گوشی‌های اندروید 14 قابل نصب نیستند.

امنیت اندروید 14

فقط عکس ها و ویدیوهای خاصی را به اشتراک بگذارید

در اندروید 13 و نسخه‌های قبلی، اگر برنامه‌ای برای دسترسی به عکس‌ها و ویدیوهای شما اجازه می‌خواهد، می‌توانید «بله» یا «نه» بگویید. با اندروید 14، کنترل کمی بیشتر دارید.

اکنون، می‌توانید به برنامه‌ها اجازه دهید با استفاده از اعلان مجوز فقط به برخی از عکس‌ها و ویدیوها دسترسی داشته باشند. این برای حفظ حریم خصوصی بسیار عالی است، زیرا برنامه‌ها فقط می‌توانند تصاویر و ویدیوهایی را که می‌خواهید ببینند.

اندروید 14

حریم خصوصی پین پیشرفته از قابلیت های جدید اندروید 14

در تنظیمات اندروید، وقتی پین خود را وارد می‌کنید، می‌توانید انیمیشن‌ها را خاموش کنید. این کار باعث می‌شود که ببینند شما پین خود را وارد کرده و آن را به خاطر بسپارند. این تغییر کوچک می تواند تفاوت بین اینکه شخصی بتواند به تلفن شما دسترسی داشته باشد یا خیر باشد. در حال حاضر، این ویژگی به طور پیش فرض روی “خاموش” تنظیم شده است.

اندروید 14

به روزرسانی به اشتراک گذاری داده ها

فرض کنید یک برنامه را دوشنبه نصب کرده اید. شما مجوزها و سیاست های حفظ حریم خصوصی آن برنامه را می پذیرید. سپس، روز سه‌شنبه، برنامه شرایط این سیاست‌ها را تغییر می‌دهد. این با Android 14 تغییر خواهد کرد، زیرا اکنون یک پاپ آپ دریافت می کنید که در مورد تغییراتی که در هر برنامه خاصی رخ داده است به شما اطلاع می دهد.

سایر تغییرات مرتبط با امنیت

گوگل همچنین با ایجاد تغییراتی در سیستم intent و بارگذاری کد پویا با بدافزارها و سوء استفاده‌ها مبارزه می‌کند. هیچ یک از این ویژگی‌ها رو به روی کاربر نیستند، اما همچنان باید در مورد بدافزارها و آسیب‌پذیری‌ها دفاعی عمیق ارائه کنند. پشتیبانی از Passkey نیز با اندروید 14 بهبود یافته است و ما را به آینده ای بدون رمز عبور نزدیک می کند.

تغییرات اندروید 14

بهبودهای بین دستگاهی برای توسعه دهندگان

این بار، ما افزودنی‌های متمرکز بر توسعه‌دهنده مانند کلاس‌های اندازه پنجره و طرح‌بندی صفحه کشویی را دریافت می‌کنیم تا برنامه‌ها بتوانند به‌طور مؤثرتری با آن در گوشی های تاشو سازگار شوند.

در نهایت، گوگل می گوید که پیش نمایشی از SDK بین دستگاهی خود ارائه می دهد تا توسعه دهندگان بتوانند راحت تر برنامه هایی بسازند که در دستگاه های مختلف اجرا می شوند و فاکتورهای شکلی متفاوتی دارند.

نیازی به گفتن نیست، به نظر می‌رسد که در اینجا هیچ بهبود قابل توجهی در بین دستگاه‌های کاربر وجود نداشته باشد، همانطور که در Android 12L دیدیم. اما همچنان خوشحالیم که گوگل ابزارهای بهبودیافته‌ای را برای اجرای بهتر برنامه‌ها در گوشی های معمولی ارائه می‌دهد.

اندروید 14

دیگر تغییرات و ویژگی‌های اندروید 14

در اینجا برخی دیگر از ویژگی های اندروید 14 وجود دارد که می دانیم در راه است!

اتصال سلامت یکپارچه

برنامه Health Connect عملاً مرکزی برای جمع‌آوری داده‌های سلامتی از برنامه‌های تناسب اندام و سلامتی شما است و در واقع از داده‌های سلامتی/تناسب اندام مانند سامسونگ، فیت بیت و پلوتن پشتیبانی می‌کند.

در حال حاضر، این هنوز یک برنامه قابل دانلود است. با این حال، با راه اندازی این اندروید بتا 2، گوگل تأیید کرد که Health Connect اکنون با اندروید نهایی عرضه خواهد شد. این بدان معناست که نیازی به نصب دستی آن نخواهید داشت و به‌روزرسانی‌ها به‌طور خودکار انجام می‌شوند.

اندروید 14

صفحه قفل سفارشی

در حال حاضر می‌توانید صفحه اصلی خود را با ویجت‌ها، تصاویر پس زمینه، بسته‌های آیکون و غیره سفارشی کنید. این با قابلیت های جدید Android 14 تغییر می کند، زیرا می توانید انواع جنبه های صفحه قفل را سفارشی کنید. گوگل صفحه‌های قفل سفارشی را در Google I/O 2023 نشان داد و آن را به طور رسمی با سومین نسخه بتا اندروید 14 برای کاربران عرضه کرد.

اندروید 14

والپیپرهای سفارشی در اندروید 14

در Google I/O 2023، این شرکت نه یک راه، نه دو راه، بلکه سه راه جدید برای ایجاد تصاویر پس زمینه سفارشی ارائه کرد. اولی یک جلوه منظر مصنوعی از تصاویر خود ایجاد می کند.با دومی میتوانید Emoji مورد علاقه خود را انتخاب می کنید، چند رنگ را انتخاب می کنید و سپس یک طرح رنگارنگ و سرگرم کننده از کارتون ها را دریافت می کنید.

سرانجام، یک سیستم هوش مصنوعی مولد برای ایجاد تصاویر پس زمینه از پیام های متنی را نشان می دهد. دو سیستم اول با اولین نسخه عرضه خواهند شد، اما سیستم هوش مصنوعی مولد احتمالا مدتی بعد عرضه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *